Istnieje kilka kategorii podziału rozdzielnic elektrycznych. Najważniejsza z nich to napięcie robocze. Według tej kategorii rozdzielnice można podzielić na:
W przypadku modeli średniego napięcia rozdzielnice mają w przeważające ilości przypadków konstrukcję szafową. W przypadku rozdzielnic nN możliwości jest już zdecydowanie więcej. Mogą mieć zarówno formę tablicową, jak i skrzynkową czy szafową. Rozdzielnice tablicowe to najmniejsze modele, które są przystosowane do przesyłania prądów o stosunkowo niskim napięciu i natężeniu (nieprzekraczającym 100A). Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym, a także w wielu budynkach użyteczności publicznej. Złożone są z tablicy (najczęściej modułowej), aparatów elektrycznych (np. wyłączników różnicowo-prądowych, bezpieczników, liczników, rozłączników i innych niezbędnych elementów). Montowane są one w ścianie lub zamykanej skrzynce.
W przypadku domów jednorodzinnych, najlepszym miejscem na ulokowanie rozdzielnicy elektrycznej będzie miejsce w ścianie bądź na jej powierzchni natynkowo. Należy jednak pamiętać o tym, że skrzynka dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku powinna być lokowana w miejscach suchych, z zachowaniem bezpiecznej odległości od instalacji gazowych oraz wodociągowych. Niezwykle istotne jest także zapewnienie do niej łatwego dostępu – to może się okazać niezwykle cenne w ratowaniu życia i zdrowia na wypadek wystąpienia pożaru czy jakiejkolwiek innej kryzysowej sytuacji Jeśli chodzi o wysokość, to rozdzielnia powinna być umieszczona tak, by osoba o średnim wzroście mogła bez większych problemów się do niej dostać – optymalna wysokość mieści się w przedziale od 0,5 – 2 m (w przedziale mieści się dolna i górna krawędź). Kolejna ważna kwestia w rozmieszczeniu rozdzielnicy elektrycznej to ciąg komunikacyjny – w tym przypadku powinien mieć szerokość nie mniejszą niż 1,2 m.
Rozdzielnica złożona jest z aparatów służących do rozdzielania, zabezpieczania, pomiaru, sterowania oraz izolowania energii elektrycznej. W co warto dodatkowo wyposażyć rozdzielnicę elektryczną, by jej użytkowanie było jeszcze bezpieczniejsze? W przypadku domów jednorodzinnych warto zadbać o dodatkowe poza bezpiecznikami i wyłacznikami różnicowo-prądowymi akcesoria takie jak: